Zmiana nazwiska przedsiębiorcy

 
Zmiana nazwiska powoduje obowiązek zaktualizowania swojego wpisu w CEIDG, jak i również zgłoszenia zmiany danych m.in. w ZUS.

 

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą zapewne pamiętasz, że musiałaś udać się do ZUS i zgłosić siebie do ubezpieczeń (jako osobę ubezpieczoną), ponieważ na podstawie złożonego wniosku CEIGD w urzędzie dzielnicy (gmniny) ZUS zarejestrował Cię tylko jako płatnika składek. Analogicznie – składając wniosek o zmianę wpisu w CEIDG, ZUS na jego podstawie zmienia dane identyfikacyjne płatnika składek (w tym przypadku zmianie ulega nazwisko), ale zmianie nie ulegną "automatycznie" dane osoby ubezpieczonej. W związku z tym nie musisz składać druku aktualizującego dane płatnika składek ZUS ZIPA, ale konieczne jest przekazanie do ZUS zmiany danych wykazanych w zgłoszeniu do ubezpieczeń (podanych pierwotnie na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA), dokonując tego na formularzu ZUS ZIUA w terminie 7 dni od dnia zaistniania zmian. Oczywiście składając dokumenty elektronicznie nie ma potrzeby "urządzania wycieczek" do ZUS, pamiętać jednak trzeba, by dokonać zmian na odpowiednich drukach i w odpowiednim czasie.

 

 

Meritum Biuro Rachunkowe Dariusz Nowak

 

Czytaj także:

  • Wpisów nie znaleziono

Podstawa prawna

art. 36 ust. 13, art. 44 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 1998 r. nr 137, poz. 887, ze zm.)

Nota prawna

Administrator strony informuje, że niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475 ze zm.)