Data ujęcia w kosztach podatkowych składek ZUS przedsiębiorcy

 
Jeśli zdecydujesz, że składki na własne ubezpieczenia społeczne oraz na Fundusz Pracy będą ujmowane w księdze podatkowej, wówczas możesz je uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów dopiero w dacie ich faktycznej zapłaty.

 

Prowadząc działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych sam decydujesz, czy składki zapłacone na własne ubezpieczenia społeczne zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów czy odliczysz je od dochodu. Możliwości takiej nie masz w przypadku składki na Fundusz Pracy, którą możesz jedynie uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów. 

Data ujęcia w kosztach podatkowych składek ZUS zapłaconych za siebie jest uzależniona od daty ich faktycznej zapłaty. Trzeba mieć na uwadze przepis, który mówi, że nieopłacone składki w części finansowanej przez płatnika składek (czyli także przez Ciebie), nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to także składek na Fundusz Pracy.

Musisz jednocześnie pamiętać, aby składek na ubezpieczenia społeczne ujętych w księdze podatkowej nie odliczać od dochodu (np. w zeznaniu rocznym), ponieważ wówczas dwukrotnie obniżałyby podstawę opodatkowania.

 Meritum Biuro Rachunkowe Online

Czytaj także:

  • Wpisów nie znaleziono

Podstawa prawna

art. 23 ust. 1 pkt 55a, art. 23 ust. 3d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. nr 80, poz. 350, ze zm.)

Nota prawna

Administrator strony informuje, że niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475 ze zm.)