Nieodliczony VAT kosztem

 
Nie zawsze nieodliczony VAT będzie kosztem uzyskania przychodu

W sytuacji, w której przysługuje Ci prawo do odliczenia naliczonego VAT, ale z jakichś powodów nie skorzystasz z tego prawa, kwota nieodliczonego podatku VAT nie będzie stanowiła kosztów uzyskania przychodów. Nieodliczony VAT będzie kosztem podatkowym wówczas, gdy nie masz prawa do jego odliczenia, a nie gdy z uprawnienia tego nie skorzystasz. Czyli, jeśli zrezygnowałeś z prawa do odliczenia VAT, kwota tego podatku nie stanowi koszów uzyskania przychodów. I to bez względu na okoliczności, które to spowodowały.

 

clipboard   Przykład

 

W działalności gospodarczej wykorzystujesz samochód osobowy. Zakupione przez Ciebie paliwo do jego napędu, będzie kosztem uzyskania przychodu w kwocie brutto, bowiem zgodnie z art. 23 ust.1 pkt 43 lit. a) kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w ktorej zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług nie przysługuje Ci obniżenie podatku lub zwrot różnicy tego podatku. A takie obniżenie lub zwrot, w myśl art. 86a ust. 2 lit. 3) właśnie Ci nie przysługuje.

 

clipboard   Przykład

 

Prowadzisz dzialalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, jako zarejstrowany czynny podatnik VAT. W ramach tej działalności dokonujesz sprzedaży mieszanej, tzn. opodatkowanej i zwolnionej z VAT. W poprzednim roku proporcja sprzedaży opodatkowanej do całkowitego obrotu rocznego wyniosła mniej niż 2%. Uznałeś więc, że wynosi 0% i postanowiłeś o nieodliczaniu podatku naliczonego wcale. Przy czym, nieodliczony podatek VAT nie dotyczył zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz był związany z Twoją działalnością. W tym przypadku nieodliczony podatek VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodu, bowiem miałeś możliwość jego odliczenia, ale dobrowolnie z niej nie skorzystałeś.

 

Meritum Biuro Rachunkowe Online

Czytaj także:

  • Wpisów nie znaleziono

Podstawa prawna

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 12.09.2013 r. nr IPTPB1/415-362/13-4/AP

art. 23 ust.1 pkt 43 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991 r. nr 80, poz. 350, ze zm.)

art. 86a ust. 2 lit. 3) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535, ze zm.)

Nota prawna

Administrator strony informuje, że niniejszy artykuł służy wyłącznie celom informacyjnym i nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475 ze zm.)